Witamy na naszej stronie

Witamy na nowej stronie Galerii Stary Świat. Nie jest to tylko sklep internetowy. Z miłości do fajansu włocławskiego stworzyliśmy miejsce dla osób, które kochają przedmioty z duszą. Dla tych, dla których słowo FAJANS brzmi dumnie. Dla tych, którzy nie pogodzili się z likwidacją zakładów działających ponad sto lat. Włocławek to miasto, w którym tysiące ludzi było związanych z fajansem. Dzieła ich rąk rozjechały się po całym świecie. Do dziś każdy Polak na dźwięk hasła “Włocławek” dopowiada “fajans”. . Wielu wspomina z sentymentem modę na włocławki w czasach PRL-u.

Wychowaliśmy się w tym mieście i mamy wielkie marzenie, żeby fajans nie został zapomniany. Rośnie rzesza ludzi zakochanych w tym wzornictwie. Jedni dekorują nim mieszkania i używają go w kuchni, drudzy kolekcjonują najrzadsze perełki, ale wszyscy mają wiele pytań. Fascynują ich kształty naczyń, oszałamiające dekoracje, ale też nazwiska i numery ukryte na spodach. Niestety, ostatnia książka Romualdy Hankowskiej o tym, co znała i widziała, ukazała się równo trzydzieści lat temu. Potem jedynie Muzeum Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej opublikowało kilka katalogów z organizowanych wystaw, w tym najbardziej znaną pozycję “Fantastyczna ceramika użytkowa”. Wszystko to mało! Chcemy więcej! Jednak z czasem pojawili się ludzie, którzy są pozytywnie zakręceni. Zbierają fajans, informacje o nim, wspomnienia byłych pracowników. Porządkują te dane i z zapałem popularyzują zdobytą wiedzę. Owszem, wielbiciele kujawskich kwiatków i stylu abstrakcyjnego mogą w internecie chwalić się kolekcjami, pokazywać jak dekorują mieszkania, ale wszystko to szybko ginie w zalewie informacji. Stworzyliśmy więc tę stronę dla wszystkich, żeby w jednym miejscu można było znaleźć całą wiedzę, którą udało się zgromadzić. Strona dopiero się tworzy, ale ma trwać przez lata. Od nas wszystkich zależy jej zawartość. To wielki projekt, w którym bierze udział nawet Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Możemy tutaj znaleźć zdjęcia i opisy z Muzeum, możemy obejrzeć pierwszą część Katalogu Form. Jest zakładka z sygnaturami stosowanymi przez prawie półtora wieku. Co jeszcze tu znajdziemy? Jest miejsce dla kolekcjonerów, gdzie mogą pokazać swoje trofea. Będzie zakładka z gawędami Falbanki, która wcześniej przez dziesięć lat opisywała w blogu rozwój swojej pasji i niestrudzenie przekazywała innym zdobyte wiadomości. Teraz tutaj będzie Wam opowiadać o asortymencie, o malaturach, o wystawach fajansu. Będziecie mogli zadawać pytania, na które Falbanka postara się odpowiadać.

Zapraszamy Was do kolorowego świata fajansu wytwarzanego we Włocławku i zakładzie z Koła. Zaglądajcie, pytajcie, syćcie się pięknem tych naczyń. Nawet masowa produkcja owocowała cudami, bo to w każdym przypadku efekt wielkiego talentu, miłości i profesjonalizmu. I to chcemy Wam na tej stronie pokazywać.